Szóval kép? Egy szentpétervári festő munkája

Az Orosz Múzeum állította ki a kortárs művész, Igor Csolarija munkáit – a Káosz megszelídítése (Выставка Игоря Чолария «Укрощение хаоса») címmel.

Игорь Чолария «Мария», 2017

1) Ретро-перспектива. Retroperspektíva
Az abház származású Igor Csolarija az 1990-es évektől alkot. Pályája kezdetén az első utcai művészek közé tartozott (был одним из первых уличных художников). Jelenleg Szentpéterváron (és Belgiumban) él. 
Az alkotói módszerét retroperspektívának (ретро-перспектива) nevezi, melyben a 20. század eleji avantgárd (авангард), valamint az impresszionizmus és a posztimpresszionizmus jegyei (импрессионизм, постимпрессионизм) köszönnek vissza.

2) Найдите отличия. Mi a különbség a két kép között? (az első az eredeti)


3) Képes lapok

4) Take home message
### авангард
### импрессионизм
### постимпрессионизм 

◙ ◙ ◙
A digitalizáció következtében (vagy eredményeként) gondolkodásmódbeli változás zajlik, hiszen nem csak – vagy nem elsősorban – hagyományos értelemben vett betűkkel, hanem leginkább képekkel szembesülünk. Ezért szorul Márai Sándor (1943-as Füves könyv-beli) „csak az ember olvas” klasszikus megállapítása immár kiegészítésre: csak az ember olvas nyomtatott könyvből és/vagy internetes felületről.
Ezt a technikai-technológiai lehetőséget azonban mindenképpen célszerű hasznunkra fordítani. Így is, mint e vasárnaponként jelentkező, képzőművészeti alkotásokra épülő bejegyzéssorozatban. A képhez illesztett feladatok, kérdések a különböző szövegszintek (szavak, szókapcsolatok, mondatok, bekezdések, szövegegész) megértését segítik.
A meglévő háttértudásunk és a képi információk együttes alkalmazásával ugyanis megerősödik a szó szerinti, az értelmező, a bíráló, az alkotó szövegértésünk. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

18 karikás

Nagy Péter Moszkvában

Szoborrá vált betű