Szóval kép? Rajta a skarlátvörös vitorlás

Egy fiatal képzőművész (Татьяна Ивановна Санникова) 2018-ban festette meg a(z Alekszandr Grin Bíborvörös vitorlák című tündérmeseregényéből [«Алые паруса» — повесть-феерия Александра Грина, 1923] a diákok ünnepének jelképévé lett) vitorlást.


1) «Алые паруса». Búcsúznak, ballagnak a végzősök
Szentpéterváron a tanév végét grandiózus ünnepség jelzi. A legfehérebb éjszakák szombatján a Néva folyón – tűzijátékok közepette – felbukkan a skarlátvörös, kétárbócos vitorlás. A diákokat városszerte zenés rendezvények köszöntik. 
Az első, Алые паруса elnevezésű, diákok kezdeményezte búcsúztatót 1968-ban tartották. 1979-ben és az azt követő években ez a rendezvény elmaradt. A hivatalos ünneplést csak 2005-ben élesztették újjá; azóta viszont az északi főváros egyik leglátványosabb és elmaradhatatlan eseménye. 2023-ban június 24-e az ünnepnap. 
    Что такое «Алые паруса»? 
    Когда состоялся праздник впервые? 
    Где он состоялся? в Ленинграде 
    Когда было прекращено проведение торжеств? 
    С какого года возобновлено торжество? 
    Когда пройдёт праздник в 2023 году? 
Ключ: Название романа, рок-оперы (1976), мюзикла на музыку Максима Дунаевского (2013), балета... главный праздник выпускников в Санкт-Петербурге, грандиозное музыкальное и свето-пиротехническое шоу│в 1968 году│в Ленинграде│в 1979 году│с 2005 года│24 июня, в самую белую петербургскую ночь

2) Романы. Regények
Grin az 1920-as években írta meg a „vitorlás” regényét (А. С. Грин); bő tíz évvel később készült el Valentyin Katajev – egy Lermontov-verssort címül választó – ifjúsági kalandregénye, a Távolban egy fehér vitorla (Белеет парус одинокий).
A skarlát betű, vagyis Nathaniel Hawthorne The Scarlet Letter (1850) regénye oroszul 1856-ban jelent meg Алая буква címen (Натаниэль Готорн «Алая буква»). 

3) Алый цвет. A piros árnyalata
A legélénkebb – HEX: #FF2400, RGB: 255, 36, 0 kódú – piros szín (самый яркий оттенок красного цвета). Ha nincs is ötven, de azért sok elnevezése van: élénkpiros, élénkvörös, rubintpiros, rubintvörös, skarlátvörös, tűzpiros, vörös.
    Melyik a #FF2400 színű?
        igen / nem: a festményen lévő vitorla
        igen / nem: az első fotón lévő vitorla
        igen / nem: a második fotón lévő vitorla
        igen / nem: a képháttér

4) Képes lapok

5) Take home message
### парус ’vitorla’
### парусник ’vitorlás’
### поздравлять/поздравить выпускников с окончанием школы ’köszönti a végzős diákokat’

◙ ◙ ◙
A digitalizáció következtében (vagy eredményeként) gondolkodásmódbeli változás zajlik, hiszen nem csak – vagy nem elsősorban – hagyományos értelemben vett betűkkel, hanem leginkább képekkel szembesülünk. Ezért szorul Márai Sándor (1943-as Füves könyv-beli) „csak az ember olvas” klasszikus megállapítása immár kiegészítésre: csak az ember olvas nyomtatott könyvből és/vagy internetes felületről.
Ezt a technikai-technológiai lehetőséget azonban mindenképpen célszerű hasznunkra fordítani. Így is, mint e vasárnaponként jelentkező, képzőművészeti alkotásokra épülő bejegyzéssorozatban. A képhez illesztett feladatok, kérdések a különböző szövegszintek (szavak, szókapcsolatok, mondatok, bekezdések, szövegegész) megértését segítik.
A meglévő háttértudásunk és a képi információk együttes alkalmazásával ugyanis megerősödik a szó szerinti, az értelmező, a bíráló, az alkotó szövegértésünk.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

18 karikás

Nagy Péter Moszkvában

Szoborrá vált betű