Székes-e a főváros?

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy földrajztanár… tényleg mesébe illő volt. A gyerekek rajongtak érte, tisztelettel vették körül. Mert szemléletet formált. Soha nem a gyorsan elévülő tankönyvszöveget mormoltatta, hanem az időszerű témákat vette elő, többlettudást adva versenyekre készített fel, nála mindenkinek tudnia kellett az európai országok nevét és fővárosát – és még többet is… 


1) Столица. A főváros
Az etimológiai szótárak példákkal igazolják, hogy 1892 és 1945 között Budapest nem főváros, hanem székesfőváros volt. (Ugyanez, a királyi székre, azaz trónra utaló előtag található Székesfehérvár nevében is.)
És ki ne ismerné fel az orosz столица szóban a стол főnevet. A régi orosz nyelvben (a 9–13. században) azonban e szónak nemcsak a mai értelemben vett ’asztal’, hanem ’trón (престол, трон)’, valamint ’hivatal’ jelentése is volt. A 11. századtól a fejedelemség központi települése ezért lett стольный город, ami nem más, mint ’székesváros’. Moszkva a 15. század első felében kapott ilyen jelzőt. És csak a 17. század elején jött létre a столица főnév és a belőle képzett столичный melléknév. Így – rusztikusan fogalmazva – a столица tkp. ’székes’.

2) Страны и столицы. Ország és főváros
    Продолжайте по образцу. Folytatás a minta szerint

Ключ: Венгрия Будапешт │ Словакия Братислава │ Греция Афины │ Франция Париж │ Англия Лондон │ Германия Берлин │ Швейцария Берн │ Швеция Стокгольм │ Румыния Бухарест │ Испания Мадрид │ Россия Москва │ Италия Рим

3) Аргументуйте ваши ответы. Érvekkel, példákkal igazolva
    Что такое «столица»?
    Столица — это крупнейший город страны?
    Кто перенёс столицу из Петрограда в Москву?
    Какие московские реки являются главными?
    Как называют Санкт-Петербург в России?
    Когда был образован Будапешт?
    Что лучше — Буда или Пешт?
    Как называется река венгерской столицы?
    Сколько районов в Будапеште?
    Чем отличаются столичные жители от горожан?
    Как называют жителей Будапешта?
    Как называют жителей Москвы?
    Как называют жителей Санкт-Петербурга?
Подсказка: будапештец, будапештка, будапештцы │ москвич, москвичка, москвичи │ петербуржец, петербурженка, петербуржцы

5) Visszatekintő

6) На заметку
     Дунай  ’Duna’
A csak egyes számú tulajdonnév – akárcsak a Don folyónév – a gót ’folyó, víz’ jelentésű szóra vezethető vissza (lásd: latin Danuvius). Németül Donau, szlovákul, csehül, lengyelül Dunaj, szlovénül Donava, szerbül, bolgárul Дунав, ukránul Дунай, románul Dunărea
Река в Европе, берущая начало на восточных склонах Шварцвальда в ФРГ и впадающая в Чёрное море, вторая по длине после Волги. Длина Дуная почти три тысячи километров.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

18 karikás

Nagy Péter Moszkvában

Szoborrá vált betű