Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: december 25, 2016

2017 a Kakas éve

Kép
Boldog új évet kívánok!   C Новым годом [sz nóvüm gódam]. 2017 – это год Петуха [éta gód pituhá]. В Кремле. A Kremlben (2016 nyara) Бой курантов на Спасской башне (31 декабря 2016 года)

Egy jegy

Kép
Moszkvában 2016-ban az egy útra szóló jegy ( билет ) [bilét] ára 50 rubel (50 ₽). Ez tehát a metró-, busz-, villamos-, trolijegy, de még az egysínű vasúté ( монорельс ) [manaréljsz] is.  Московский транспорт – билет на метро, на автобус... Folytatható a minta szerint…

Mennyibe kerül?

Kép
Moszkvában az egy útra szóló jegy ( билет ) [bilét] ára 50 rubel (50 ₽). Ez tehát a metró-, busz-, villamos-, trolijegy, de még az egysínű vasúté ( монорельс ) [manaréljsz] is.  Сколько стоит билет?  Московский транспорт – билет на метро, на автобус ... Folytatható a minta szerint…

Autóban

Kép
Tegnap szó volt a közlekedési eszközök nevéről. Ehhez kiegészítésképpen: машина [masína], vagyis: autó. A képet az Izmajlovszkij Park előtt készítettük, 2016 nyarán.

Ünnepi járgány

Kép
Moszkvában az  Izmajlovszkij Park előtt e sküvőre készülnek .  Ehhez kell ez a néhány autó, vagyis  машина [masína].  Moszkva, 2016 nyara

Földi közlekedés

Kép
A közlekedés során sem téved el a turista (nagyon), hiszen felismerheti a nemzetközi szavakat: автобус [aftóbusz], метро [mitró], такси [takszí], трамвай [tramváj] 'villamos', троллейбус [trollejbusz]. Московское метро (лето 2016 года)

Чаепитие

Kép
A teázás, képeken

Teázási ceremónia

Kép
Sokan úgy tartják, hogy I. Péter honosította meg a teázást. De a teaivást Oroszországban a kozákok tették ismertté a 16. század közepén a Kínával folytatott csatározásaikat követően. A hagyományos orosz teázás hosszadalmas procedúra volt, hiszen egy-egy ilyen alkalommal személyenként akár hat-hét csészényi teát is elfogyasztottak az édes és sós süteményekkel, cukorral, lekvárféleségekkel dúsan megterített asztalnál.  САМОВАР [szamavár]: A legismertebb orosz teázási  ceremónia a szamovárhoz kapcsolódik, habár ezt a teakészítő edényt nem az oroszok találták ki. A szamovár I. Péter idején Hollandiából került Oroszországba; a művészi színvonalra emelt szamovárkészítés központja Tula városa lett. A világ jelenleg legnagyobb szamovárja a harkovi vasútállomáson található: az 1,8 méter magas, több mint 300 kilogrammos, 360 literes szamovárból naponta akár 10000 ember is megteázhat.  БЛЮДЦЕ [bljúcce]: Az orosz teázás másik jelképe a csészealátét. Egykor a kereskedők, iparosok ebből

Teázás

Kép
Nem csak hideg téli estéken (mint a mai) teázhatunk. A teát így is kínálhatjuk: пей чай, пожалуйста [ejtsd: pej csaj pazsáluszta], vagyis igyál teát, kérlek.  A képen egy orosz szamovár, azaz: это русский самовар [éta rúszkij szamavár]. Hogy mondjuk ezek alapján: 'ez orosz tea'? В Москве (август 2016 года)

Köszön és elköszön

Kép
Играть онлайн.  Online gyakorlási lehetőség. A Kubbu-link  azonban csak számítógépen nyitható meg.

Ez nem zdrásztutyi

Kép
Találkozáskor bármelyik napszakban köszönthetjük az ismerősünket a népszerű ЗДРАВСТВУЙ [zdrásztvuj] szóval. Mivel ez eredetileg ige, ezért van többes számú, ЗДРАВСТВУЙТЕ [zdrásztvujtye] alakja is, amelyet akkor használunk, amikor egyszerre több olyan személyt köszöntünk, akivel tegeződünk. Ugyancsak a ЗДРАВСТВУЙТЕ [zdrásztvujtye] formával üdvözölhetjük – szintén napszaktól függetlenül – az(oka)t is, aki(ke)t magázunk.   Hallás után ismételve : könnyebb. 

Ha tegeződtök, így célszerű elköszönni.

Kép
Пока . [ejtsd: paká] Szia/sztok.

Köszönni vagy nem köszönni?

Kép
ДА [da] ’igen’ vagy НЕТ [nyet] ’nem’? (1) Слова в парах. Szópárok пожалуйста [pazsáluszta] ’kérem, kérlek’ спасибо [szpaszíba] ’köszönöm, köszönjük’  здравствуйте [zdrásztvujtye] ’jó napot kívánok’ доброе утро [dóbraje útra] ’jó reggelt kívánok’ добрый день [dóbrüj gyeny] ’jó napot kívánok’ добрый вечер [dóbrüj vécser] ’jó estét kívánok’ доброй ночи [dóbraj nócsi] ’jó éjszakát kívánok’ спокойной ночи [szpakójnaj nócsi] ’jó éjszakát kívánok’ до свидания [da szvidányija] ’viszontlátásra’ пока [paká] ’szia(sztok) (2)  Hangos rész  (0:26-ig)

Búcsúzáskor

Kép
Hogyan köszönünk el, ha az ismerősünket, ismerőseinket tegezzük? Választhatjuk – napszaktól függetlenül – a ПОКА [paká] vagy a ДО СВИДАНИЯ [da szvidányija] formákat.  Kiejtési javaslat . Moszkvában a Vörös téren, 2016. augusztus В Москве на Красной площади, август 2016 года

Találkozáskor

Kép
Привет [ejtsd: privét]. Szia, sziasztok! Ha találkoztok valakivel, akivel tegeződtök, így köszönthetitek.

Boldog karácsonyt kívánok!

Kép
С рождеством . [ejtsd: sz razsgyesztvóm]

Folytatás, hasonlókkal

Kép
Aki úgy gondolja, nem beszél oroszul, már az is ismer sok-sok orosz szót. Például: мак [ejtsd: mák], жир [zsür], ушанка [usánka], среда [szredá], ключ [kljucs], малина [malína], матрёшка [matrjóska].  Tudtok még hasonlókat?  Ösztönzésül egy kisfilm:  видеофильм « Танцевала репка с маком ».