„e2 kell nekem” (BI)
Felesleges feltenni azt a kérdést, mi kapcsolja össze Anatolij Karpov, Garri Kaszparov, Viktor Korcsnoj, Borisz Szpasszkij és Polgár Judit, Portisch Lajos, Lékó Péter nevét. Miként azt sem szükséges megkérdezni, mi A vezércsel (2020) témája.
1) История происхождения. Sakk születik
A sakk mai alapszabályai a 15. században állandósultak, de a játék jóval korábban keletkezett.
*** Az egyik legközismertebb indiai történet a sakktáblára helyezett, minden újabb négyzetenként megkétszerezett búzaszemek esetével magyarázza a táblajáték létrejöttét.
*** Egy másik, perzsiai elbeszélés szerint az uralkodónő nem tudott dönteni, kinek adja át a hatalmat a szeretett fiai közül. Hogy anyjuknak segítsenek, az ikerfiak egy körülhatárolt téren olyan próbát szerveztek, amelyben egymás csapatának legyőzése volt a cél. Ám az egyik testvér – nem a hadakozás következtében – elhunyt. Az életben maradt fiú pedig, hogy bizonyítsa anyjának saját ártatlanságát, a száz négyzetre osztott, viadalhelyszínt jelképező táblán három sorba rendezett, különböző „bábok” segítségével lépésről lépésre újrajátszotta anyja előtt a próbatételt.
*** A harmadik eredetmagyarázat a harcokban, hódításokban sikeres hadvezérhez kapcsolja a sakk megszületését. Ez a vezér győzelmet győzelemre halmozott, senki nem tudta megállítani. Hatalmának ereje nem az emberekben, hanem a kiválóan betanított harci elefántokban rejlett. S amikor már nem volt kit legyőznie, hogy unalmát elűzze, kihirdette: hihetetlen gazdaggá teszi azt, aki megörvendezteti őt. Tódultak is a hírre a bölcsebbnél bölcsebb, okosabbnál okosabb, találékonyabbnál találékonyabb emberek… De az uralkodó egyik aranyból-ékkövekből készült csodában sem lelte örömét, míg meg nem jelent egy ágrólszakadt férfi – fatáblácskával s ahhoz tartozó faragott figurákkal. A harcok ura először felháborodott („Hogy mersz te előttem megjelenni ilyen szedett-vedett kacattal?”), ám amikor a szegényember azt válaszolta, hogy „a játékot nem az arany, hanem a gondolkodás teszi élvezetessé”, akkor mégis ránézett a fából faragott holmira. S amikor az apró faragványokban felismerte idomított elefántjai hasonmásait, kedve támadt játszani… kipróbálni, vajon tud-e ilyen körülmények között is győzedelmeskedni…
*** A negyedik történet helyszíne szintén India. Az ikerpár mindig azonos ruhát viselt, de hogy megkülönböztessék őket, az egyik ifjú fehérben, a másik feketében járt. Apjuk halála után fele-fele arányban övék lett az ország. De mint ilyenkor lenni szokott, a két fiatal évekig hadakozott egymással a teljes ország feletti hatalomért. Egyszer aztán megjelent nálunk egy idős bölcs, s azt ajánlotta, ha befejezik a sok emberéletet követelő háborúskodást, megmutatja nekik, miképpen dönthetnek tisztességesen, vérontás nélkül a győzelemről. Mindkét harcos egyetértett az öreggel, aki elővette kis fatábláját, ráhelyezte a – természetesen fehér és fekete – figurákat… s elkezdődött a játék. Az első győzelmet a fehér ruhás testvér szerezte meg ‒ ezért kezdi a sakkjátszmát mindig a fehér játékos.
2) Шахматы в искусстве. Sakk a művészetekben
*** Sakkszabálygyűjtemények már a 16. századtól jelentek meg.
*** A sakk szerelmese, a 18. században élt William Jones angol költő ‒ a Caissa című poémájában ‒ még a sakk múzsáját is „megteremtette”. A poéma szerint Mars isten sakkjátékkal hódította meg Caissa nimfát (бог войны Марс влюбился в лесную нимфу Каиссу; чтобы добиться своего, Марс изобрёл шахматы и научил Каиссу играть в них).
*** A sakk – minden tiltás ellenére – terjedt, egyre népszerűbbé vált. Feljegyezték, hogy IV. Iván is sakkrajongó volt – állítólag a halál is egy sakktáblánál érte (по преданию, Иван Грозный умер за шахматной доской). I. Péter idején egyetlen udvari bálból sem hiányozhatott a sakk (при Петре I ассамблеи не проходили без шахмат).
*** Sakkversenyeket a 19. század végétől rendeznek világszerte. Ezeken kiemelkedőek a múlt századi szovjet sakkiskola versenyzőinek az eredményei. De a sakk (a szovjet időkben) nemcsak versenysport, hanem „népsport” is lett. Ezt példázza A vezércsel című sorozat záróképsora is…
*** A vezércsel (The Queen's Gambit; oroszul «Ход королевы») 2020 őszén bemutatott, Walter Tevis 1983-as regénye nyomán készült amerikai minisorozat. A cím (mindhárom nyelven) sakkszakszó: az egyik legrégebbi sakkmegnyitás neve. Az orosz címválasztás izgalmasabb, mint a magyar, hiszen egyszerre utal a témára és a főszereplőre.
A film orosz vonatkozása, hogy a szaktanácsadók között volt Garri Kaszparov sakkvilágbajnok is (чемпион мира по шахматам Гарри Каспаров выступил в роли консультанта).
A szöveg szerint
¸ mi a sakk? — хобби : искусство : состязание
¸ szeret-e a főszereplő egyedül lenni? — да : нет : наверное
¸ fél-e a főszereplő valakitől? — да, всех женщин : нет, никого кого не боится : только одного мужчины
¸ mit mond a főszereplő az anyjáról? — она сирота : она с ума сошла : она любит меня
Ключ: искусство, да, только одного мужчины, она с ума сошла
*** Az irodalmi példák is bizonyítják, hogy a sakk kedvelt téma. Gárdonyi Géza Hordj magadnál tüzet [orosz utalású novella], Kosztolányi Dezső Sakk-matt, Karinthy Frigyes Sakkozók, Ady Endre Sakk, Stefan Zweig Sakknovella, Lewis Carroll Alice Tükörországban, Edgar Allan Poe Maelzel sakkjátékosa, Vladimir Nabokov Luzsin-védelem [Végzetes végjáték] prózája mellett idézzük fel Tandori Dezső A 65. mezőről című sakkversét:
64 évem a sakk
hatvannégy mezeje,
kis rejtvény: hát mi lesz
a 65.
‒ mező!? Ez itt a vicc,
mert a sakk 64 mezős táblákon zajlik,
na, erről mind leléptem, de – nem is folytatom.
És folytatom! A vicc ez, ezért nem egyszerű
kérdés, mi lesz vajon a 65.
mező?
És kerüljön ide ‒ most, március 15-én a Petőfi Sándor-átirattal – a címben idézett Bella István-kétsoros, A legszebb sakkvers is:
Szabadság, szerelem!
e2 kell nekem.
3) Visszatekintő
ЗАПОМИНАЛКА
шахматист
|
sakkozó
|
лучший шахматист года
|
az év sakkozója
|
состав команды России
|
Oroszország
sakkválogatottja
|
чемпион страны
|
országos bajnok
|
чемпион мира по шахматам
|
sakkvilágbajnok
|
Megjegyzések
Megjegyzés küldése