Csigaszerűen
Nem ritka, hogy amit az egyik nyelvben azonos szóval neveznek meg, azt a másik nyelvben több különbözővel. Ilyen a klasszikus példaként idézett körte, amely lehet a gyümölcs és az izzólámpa neve is, de az orosz ezt a груша és a ламп(очк)а szavakkal fejezi ki. És ilyen a csiga is.
1) Улитка — животное. Csiga mint élőlény
Közismert, hogy a csigákat – a módosult, ellaposodott hasuk miatt – haslábúakként (брюхоногие) is emlegetik. Számos szárazföldi csigafaj létezik: a csupaszcsigától (слизень [hn]) az éticsigáig (виноградная улитка).
(а) Внешний вид виноградной улитки, крупнейшей улитки Европы:
÷ раковина — спирально изогнутая форма с оборотами пятью направо; раскручивается по часовой стрелке;
÷ нога и туловище — длина ноги сантиметров пять;
÷ две пары щупалец — передние и задние глазные щупальца.
(б) Она травоядная. Питается растениями (листьями винограда, капусты, крапивы, одуванчика, редьки, хрена).
Как называется крупнейшая улитка Европы?
Назовите важнейшие внешние части улитки.
Как раскручивается раковина виноградной улитки?
Правда ли, что у виноградной улитки
— длина ноги ровно 5 см;
— на заднем щупальце находятся глаза?
Почему травоядное животное виноградная улитка?
Выберите подходящие слова к выделенным словоформам!
Csiga-biga, told ki szarvadat… Csiga-biga gyere ki, / Ég a házad ide ki.
Ключ: виноградная улитка │ раковина; нога и туловище; щупальца │ по часовой стрелке │ нет [сантиметров 5]; нет [они на двух щупальцах] │ она питается растениями │ щупальце; раковина
2) Блок — простая машина. Csiga mint egyszerű gép
Az egyszerű gépekről szóló, magyarról oroszra fordított szakszövegben furcsán hatna az ’állócsiga’ terminus technicus szó szerinti fordításban; de visszafelé is igaz ez: a magyar anyanyelvű nem szakfordítónak esetleg gondot okoz(hat)na a блок magyar megfeleltetése.
Почему? Miért is?
Ha az ’állócsiga’: неподвижный блок, akkor a ’mozgócsiga’ [könnyű kitalálni!]: __________ блок, viszont a ’csigasor’: полиспаст.
Ключ: подвижный
3) Плюшки — булочки. Csiga mint péksütemény
A kakaós csiga – vagy eredeti, kissé furcsa nevén: a csokoládés tekerge – kelt tésztából sütött édesség. Az amerikaiak számára ez kétféle süteményt jelent: a február 21-én megünnepelt, karamellizált öntetben sütött sticky bunst és a hozzá hasonló, fahéjas cinnamon rollst, az oroszoknál pedig a плюшки-t (én is megsütöttem már, az elkészítési módját is megosztottam).
4) Юла — игрушка. A búgócsiga
Valószínű, sokakban nosztalgikus érzéseket vált ki ez a kortalan játék. A Visszatekintőben is megadott bejegyzésben kép is van hozzá.
5) И т. п. És van még egyéb is csigás csiga is
A fül-orr-gégész a belső fülben található szervet említve a páciensnek – cochlea helyett inkább – a csiga szót választja (ушная улитка).
Az улитка az autósok nyelvén ’kompresszor’-t, a futballistákén ’Zidane-csel’-t jelent. És két orosz folyónak is ez a neve.
6) Visszatekintő
7) Take home message
### улитка
### раковина
### щупальце
Megjegyzések
Megjegyzés küldése