Akkor most van vagy nincs?
Hosszú ideig, egészen 2009-ig úgy tartották, hogy Mengyelejev (Дмитрий Иванович Менделеев) nemcsak a periódusos rendszer összeállításának, hanem a megfelelő minőségű vodka előállításának is a mestere.
1) История водки. Vodkatörténet
Tény, hogy a tudós 1865. január 31-én Szentpéterváron védte meg az alkohol és víz között lejátszódó reakciókról szóló doktori disszertációját («О соединении спирта с водою»), amelyben kitért a vodka jellemzésére is. Ezért lett (és maradt meg a mai napig mint városi legenda) január 31-e az orosz vodka napja.
Azonban (századunk elején) bebizonyították, hogy a vodka nem 1865-ből, hanem jóval korábbról származik.
Többen úgy vélik, hogy az első „fehér gabonapálinka” (белое хлебное вино) még Skandináviából került a 16. században orosz földre; mások azt bizonygatják, hogy mindez jóval korábban, már a 15. században megtörtént, ráadásul nem északról, hanem délről, egyenesen Genovából (из Генуи) érkezett a szállítmány.
Dokumentumok igazolják, hogy az oroszok a 15. század közepén már készítettek, a 16. századtól pedig külföldre is szállítottak a „tüzes víz”-ből (горящее вино). Nagy Péter idején a vodkagyártás szinte csak a nemesi családok (графы Шереметевых, графы Румянцевых) kiváltsága volt. A minőségre kiemelten ügyeltek, ezért vezették be a 19. században az állami szabványt (государственный стандарт на водку); a Mengyelejev-féle 40°-os vodkát 1894-ben szabadalmaztatták Moszkvai különleges / Speciális néven («Менделеевская» водка [крепость её 40°] в 1894 году была запатентована под названием «Московская особенная» / «Особая»). Az особая jelző arra utal, hogy ez a vodkafajta (ellentétben a klasszikus vodkával, amelynek összetevői csak a víz és a szesz) ízesítőanyagokat is tartalmaz.
1936-ban az íz lágyítása érdekében közönséges szódabikarbónával és ecetsavval egészítették ki a receptet. Ezt a szinte változatlan – kék-arany – címkéjű, enyhén fehérbors, ánizs és borsmenta aromájú vodkakülönlegességet ma is gyártják.
Az ital водка elnevezése, vagyis a вода ’víz’ képzett alakja (a latin aqua vitae ’élet vize’ tükörfordításaként keletkezett a lengyel wodka hatására) csak a 17-18. század környéként vált ismertté. Eredetileg ’gyógyfőzet, -párlat, -kivonat’ jelentésben használták.
2) Народные фразеологизмы. Népi lelemények
Аббревиатуры. Betűszók
! вот он добрый какой, Андропов
(’ó, a jóságos Andropov’ [a párt főtitkáraként az 1980-as évek legelején 5 rubel 12 kopejkáról 4 rubel 70 kopejkára csökkentette a vodka árát])
! вам, дорогие алкоголики, от Косыгина
(’Koszigintól, nektek, kedves iszákosok’ [az 1947-es árreform idején az ő beterjesztése alapján nem emelték a bor és a vodka árát; a szöveg feloldása: a címkén elhelyezkedő betűk sorrendjében])
Выражения. Kifejezések
___ a) пережиток прошлого
___ б) водка без пива — деньги на ветер
___ в) водка бывает двух сортов: хорошая и очень хорошая
___ г) водка на пиво — это диво, пиво на вино — это говно
(1) a múlt maradványa/csökevénye
(2) kétféle vodka létezik: a jó és a nagyon jó
(3) sörre vodka – felkavar, borra sör – nagyon sz*r
(4) vodka sör nélkül – kidobott pénz
Ключ: 1а│2в│3г│4б
Названия водки в народе. A vodka népies elnevezései
водка — беленькая ~ белая ~ водяра ~ водочка ~ хлебное вино ~ белое вино ~ горькая ~ сорокаградусная
Названия алкоголя в России. Alkoholnevek – oroszul
винище — вискарь — конина — пивас — сухач
. Босс разлил коньяк / [__________] по рюмкам.
. Вы уже попробовали это вино / [__________]?
. Держи, пиво / [__________] как лёд.
. Скажите, пожалуйста, цену на виски / [__________].
. Что ты привезла? Сухое вино / [__________]?
Ключ: конину│винище│пивас│вискарь│сухач
3) Как выбрать хорошую водку. Hogyan válasszunk minőségi vodkát? (18+)
Подробнее на сайте
4) Visszatekintő
5) Take home message
### вода ’víz’
### водичка ’vizecske’
### водка ’vodka’
Megjegyzések
Megjegyzés küldése