Cupp, cupp, a csókod csengő hangon szól…
Klimt megfestette, Ady Endre megverselte, a tudományban a filematológia tanulmányozza azt, amit a szótár ’felpattanó ajakkal érintés’-ként határoz meg.
1) Звукоподражание. A hang utánzása
A csóknál elhangzó cupp hang – különböző nyelveken (a közösségi oldalon közzétett poszt hozzászólásai szerkesztve)
На венгерском языке — cupp, а
__________ — на русском;
__________ — на анлийском;
__________ — на немецком;
__________ — на французком.
Dél-Afrikában bizonyos népcsoportok nyelvében külön hang van a cupp kifejezésére; a nemzetközi fonetikai ábécében ʘ a jele.
2) Поцелуй. A csók
A csók ősi szavunk, elvonással keletkezett. A puszi a német hangutánzó buss nyelvjárási puss alakjának átvétele, -i végződéssel.
Выберите лучший поцелуй, который вам больше всего нравится! Melyik a legjobb csók?
Ezt a kérdést Csokonai Vitéz Mihály nyomán teszem fel. Melyik nyelven hangzik legjobban a „csók” szó?
____________________
3) Троекратный ~ тройной поцелуй. A háromszoros csók
A tripla csók pravoszláv eredetű. Ősi (napjainkban visszatérő), ortodox eredetű orosz szokás a vendéget három csókkal fogadni. Ebből a vendégköszöntőből alakult ki a 17. században a csókadás szokásrendje.
A módos családoknál ugyanis az étkezést követően a ház asszonya vagy annak lánya egy italoskupával körbekínálta a vendégeket, és cserébe az arcára egy-egy ajándékcsókot kapott (поцелуй в щёку).
A közéletben létrejött a tiszteletcsók is: az alacsonyabb rangú a magasabb rangú személy vállát csókolhatta meg (в плечо), az alattvaló pedig a fejére kaphatott csókot (в голову).
Az ortodox egyházban I. Péter idején – Pál apostol Köszöntsétek egymást szent csókkal ~ Приветствуйте друг друга святым целованием [2Kor 13,12] intelmeit követve – terjedt el a szájcsókot tartalmazó üdvözlés. A templomokban mindmáig meglévő hagyományként a szertartások végén a papok és a diakónusok ún. hármas – de már csak jobbra-balra-jobbra adott – arccsókkal (тройной поцелуй в щёки) köszöntik egymást; az egyház legnagyobb ünnepén, húsvétkor pedig az összes hívő ezt cselekszi.
Szovjet politikai rituálévá a 20. század második felében vált a hármas csók: Hruscsov vezette be (őt megelőzően sem Lenin – mindig kézfogással köszönt –, sem Sztálin nem volt „csókos”) és Brezsnyev tette általánossá (генсек крепко целовал три раза: сначала в левую щёку, a потом в правую и, контрольный — в губы; ритуал получил название «тройной Брежнев»). Az ő – régi szokás szerinti – jobbra-balra-szájra adott csókjának a neve: Brezsnyev-hármas ~ Brezsnyev-tripla.
4) Как влияет целование на здоровье? A csók és az egészség
Целование
— ускоряется пульс (до 150 ударов);
— поднимает давление;
— губы становит розовыми (ярко накрашенные губы — эротический символ).
В каждом (губами в губы) поцелуе участвуют больше мускулов.
Целуйтесь не только 6 июля (в День поцелуя) и 25 августа (в День примирительного поцелуя), но и каждый день.
5) Visszatekintő
6) На заметку
поцелуй ’csók’
A поцеловать (ne feledjük: -овать végű!) ige felszólító módú alakja a поцелуй, ez főnevesült поцелуй-já.
Az igével rokon поцелуй főnév jelentésében is hordozza a ’légy egész(séges)’ jókívánságot – nem hiába szokás (ennek kémiai szempontból igazolt háttere van) a gyógyítópuszi.
Поцелуй — прикосновение губами к кому-либо, чему-либо в знак любви, дружбы. │ Жена всегда открыто проявляет свои чувства ко мне, утро начинается с поцелуя. Я к этому привык, и мне очень нравится, создаётся позитивный настрой на весь день.
**** ******
Ma nemcsak Valentin- és Bálint-nap van, hanem egy kedves születésnap is.
**** ******
**** ******
Megjegyzések
Megjegyzés küldése