Szóval kép? Képeslap
V. I. Zarubin (Владимир Иванович Зарубин — художник-мультипликатор ~ аниматор, 1925–1996) animátor neve száznál több rajzfilmen szerepel; a szovjet rajzfilmfigurákat ábrázoló üdvözlőlapjaival pedig a minitúrák egyedi válfaját teremtette meg. E népszerű postai lapok ma már elképzelhetetlen mennyiségben (1.588.270.000) keltek el, s így eljutottak nemcsak az ország legtávolabbi csücskébe, hanem külföldre is.
Elképzelhető, hogy még Önöknél is felbukkan egy-egy ilyen, a Zarubin-gyűjtők számára értékes képeslap.
1) Кто находится на открытках? Mi (= кто!) van a képeslapokon?
(Ha tudják, akkor a filmcímet is megadhatják.)
(Ha tudják, akkor a filmcímet is megadhatják.)
Образец:
мультяшка — Чебурашка ’cseburaska’ [мультик — «Крокодил Гена и его друзья»]
2) Посмотрите мультики... Könnyebb lesz felismerni…
Советские мультфильмы
Российский анимационный сериал «Смешарики»
3) Képes lapok
4) Take home message
### мультипликационный фильм ~ мультфильм ~ мультик ’rajzfilm’
### художник-мультипликатор ’animátor’
### мультяшка ~ мульт ’rajzfilmfigura’
◙ ◙ ◙
A digitalizáció következtében (vagy eredményeként) gondolkodásmódbeli változás zajlik, hiszen nem csak – vagy nem elsősorban – hagyományos értelemben vett betűkkel, hanem leginkább képekkel szembesülünk. Ezért szorul Márai Sándor (1943-as Füves könyv-beli) „csak az ember olvas” klasszikus megállapítása immár kiegészítésre: csak az ember olvas nyomtatott könyvből és/vagy internetes felületről.
Ezt a technikai-technológiai lehetőséget azonban mindenképpen célszerű hasznunkra fordítani. Így is, mint e vasárnaponként jelentkező, képzőművészeti alkotásokra épülő bejegyzéssorozatban. A képhez illesztett feladatok, kérdések a különböző szövegszintek (szavak, szókapcsolatok, mondatok, bekezdések, szövegegész) megértését segítik.
A meglévő háttértudásunk és a képi információk együttes alkalmazásával ugyanis megerősödik a szó szerinti, az értelmező, a bíráló, az alkotó szövegértésünk.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése